Računovodstvo i porezi u praksi - Novosti


Računovodstvo i porezi u praksi br. 5/2016

Telefonska savjetnička služba časopisa Računovodstvo i porezi u praksi (RiPup), neograničeno, svakodnevno za pretplatnike!
U sklopu mjesečnika „Računovodstvo i porezi u praksi“ (RiPup) već 14 godina nalazi se i sektor savjetničke službe u sklopu kojeg naši porezni i pravni stručnjaci, svakodnevno telefonskim putem rješavaju poslovne izazove čitatelja iz područja računovodstva, poreza, plaća i naknada, radnih odnosa i trgovačkog prava. Dnevno odgovorimo na oko dvjesto telefonskih upita naših pretplatnika. Savjeti su vremenski neograničeni, tijekom perioda trajanja vaše pretplate uz pretplatnički PIN možete nas kontaktirati neograničen broj puta. Na raspolaganju smo vam i za individualne konzultacije i pismene odgovore koji se dodatno naplaćuju, a organiziramo i brojne seminare iz područja navedene tematike.
Više na linku…http://www.racunovodstvo-porezi.hr/telefonska-savjetnicka-sluzba-casopis...

Do kada se mora iskoristiti godišnji odmor za 2015.

… neiskorišteni godišnji odmor iz 2015. godine radnik mora iskoristiti najkasnije do 30. lipnja 2016. godine. Iznimno, neiskorišteni godišnji odmor iz 2015. godine koji radnik …

Može li radnik koristiti godišnji odmor kad on to želi

Radnik ima pravo, sukladno čl. 85. st. 5. Zakona o radu, jedan dan godišnjeg odmora koristiti kada on to želi, uz obvezu da o tome obavijesti…

Prodaja ulaganja u udjele ovisnog društva
U članku "Ulaganja u dionice i udjele u ovisno društvo - primjena HSFI 2", dali ste primjer knjiženja kod djelomične prodaje ulaganja u udjele u ovisno društvo uz gubitak kontrole ali uz zadržavanje značajnog utjecaja. Molim da date i primjer knjiženja djelomične prodaje ulaganja u udjele u ovisno društvo u slučaju kada se ne zadržava značajan utjecaj

Računovodstvo dugotrajne materijalne imovine – primjena HSFI 6

Što su Hrvatski standardi financijskog izvještavanja (u daljnjem tekstu: HSFI) propisano je odredbom članka 16. Zakona o računovodstvu (Nar. nov. br. 78/15 i 134/15 Uredba; u daljnjem tekstu: ZOR) .
Hrvatski standardi financijskog izvještavanja su računovodstvena načela i pravila priznavanja, mjerenja i klasifikacije poslovnih događaja te sastavljanja i prezentiranja financijskih izvještaja koje donosi Odbor za standarde financijskog izvještavanja u skladu s ovim Zakonom i objavljuju se u Narodnim novinama.
Istom odredbom definirani su i Međunarodni standardi financijskog izvještavanja (u daljnjem tekstu: MSFI) kao međunarodni računovodstveni standardi kako su uređeni člankom 2. Uredbe (EZ) br. 1606/2002.
Odredbom članka 17. ZOR- propisano je koji poduzetnici su dužni voditi HSFI-e, a koji MSFI-e. Ova odredba novog ZOR-a izmijenjena je u odnosu na odredbu članka 13. starog ZOR-a zbog uvođenja nove kategorije poduzetnika - mikro poduzetnika, te kategorije "subjekti od javnog interesa" pa je sada obveza primjene standarda propisana na slijedeći način…

Intelektualno vlasništvo kao izvor oporezivog dohotka

Kada govorimo o pravima intelektualnog vlasništva osobito mislimo na slijedeća prava: 
autorsko pravo i srodna prava, patent, žig, industrijski dizajn.
Autorsko pravo i srodna prava uređena su Zakonom o autorskom pravu i srodnim pravima. Navedenim Zakonom uređuju se pitanja autorskog prava, srodnih prava te ostvarivanje (individualno i kolektivno) autorskog prava i srodnih prava, zaštita autorskog prava i srodnih prava u slučaju povrede i područje primjene Zakona
Prema članku 1. Zakona o autorskom pravu i srodnim pravima, autorsko pravo jest: pravo autora na njihovim djelima iz književnog, znanstvenog i umjetničkog područja,  a srodnim pravima smatraju se prava:  umjetnika izvođača na njihovim izvedbama, proizvođača fonograma na njihovim fonogramima, filmskih producenata (proizvođača videograma) na njihovim videogramima, organizacija za radiodifuziju na njihovim emitiranjima, nakladnika na njihovim izdanjima, proizvođača baza podataka na njihovim bazama podataka…

Radnici izaslani (upućeni) na rad u RH

Prema općim pravilima Uredbe (EZ) broj 883/2004, na zaposlene i samozaposlene osobe koje se kreću unutar EU primjenjuje se zakonodavstvo o socijalnom osiguranju samo jedne države članice i to prema mjestu rada (lex loci laboris) a to znači zakonodavstva države članice gdje te osobe obavljaju djelatnosti odnosno gdje je njihovo mjesto zaposlenja i u tom slučaju nadležne institucije država članica EU ne trebaju izdavati potvrdu A 1.
Iznimku od ovog pravila predstavljaju, između ostalih, osobe izaslane na rad u drugu državu radi obavljanja određenog posla u određenom razdoblju. Na te osobe (izaslane osobe) primjenjuje se zakonodavstvo (o socijalnom osiguranju) države iz koje su izaslane (matične države) a to znači i propisi o obračunavanju i plaćanju doprinosa. Ista iznimka se odnosi i na izaslane radnike u RH (iz zemalja izvan EU odnosno EGP) s kojima RH primjenjuje ugovor o socijalnom osiguranju…

Radno vrijeme u djelatnostima trgovine i ugostiteljstva

Radno vrijeme u kojem poduzetnici moraju ili mogu obavljati registriranu djelatnost, a davatelji usluga pružati registrirane usluge, u Republici Hrvatskoj (dalje u tekstu: RH) nije uređeno na jedinstven način odnosno jednim posebnim zakonom kojim bi se obuhvatile sve gospodarske i društvene djelatnosti, već se u najvećem broju slučajeva, ostavlja poduzetnicima odnosno davateljima usluga mogućnost da radno vrijeme u kojem će obavljati djelatnost odnosno pružati usluge određuju samostalno, pri čemu su (ipak) dužni voditi računa zaštiti prava svojih radnika koja su im zajamčena radno pravnim propisima.
Obavljanje trgovine i ugostiteljske djelatnosti odnosno pružanje usluga u ugostiteljstvu spada u uslužne (tercijalne) gospodarske djelatnosti, od posebnog značaja ne samo za lokalnu nego i širu društvenu zajednicu. Naime, trgovinom se osigurava opskrba stanovništva….

Raspolaganje potraživanjima na osnovu poreznog duga u predstečajnim i stečajnim postupcima

Uredbom Vlade Republike Hrvatske od 6. studenog 2015. utvrđuju se uvjeti, način i postupak raspolaganja tražbinama s naslova poreznog duga u predstečajnom i stečajnom postupku. Razlikuje se odlučivanje u postupku čija vrijednost predmeta, odnosno visina ukupne obveze dužnika ne prelazi iznos od 10.000.000,00 kuna ili pak prelazi. U postupku prije podnošenja prijedloga za otvaranje predstečajnog postupka, nadležno Savjetodavno vijeće može pregovarati sa dužnikom o mogućnostima i mjerama iz plana restrukturiranja predviđenih Stečajnim zakonom. Uredba se primjenjuje na porezne dužnike i to fizičku ili pravnu osobu, osim na dužnika nad kojima se ne može provesti predstečajni i stečajni postupak.
Na temelju članka 211.a Općeg poreznog zakona…

Zdravstvena zaštita radnika upućenih na privremeni rad u inozemstvo

Od dana pristupanja Republike Hrvatske Europskoj Uniji način i opseg korištenja zdravstvene zaštite za vrijeme privremenog boravka u inozemstvu osiguranih osoba Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje (HZZO) razlikuje se ovisno o tome koristi li se ista u državama članicama Europske unije (EU) i Europskog ekonomskog prostora (Lihtenštajn, Norveška i Island – EEP), u državama koje nisu članice EU/EEP, ali s kojima Republika Hrvatska ima sklopljen međunarodni ugovor o socijalnom osiguranju kojim je uređeno pitanje korištenja zdravstvene zaštite (ugovorne države) ili u državama koje nisu članice EU/EEP, a  niti ugovorne države (treće države).
Tako će i način te opseg zdravstvene zaštite radnika upućenog na privremeni rad u inozemstvo (tzv. izaslanje) ovisiti o državi u koju ga je na privremeni rad uputio njegov poslodavac…

Pregled uplatnih računa
Neoporezivi iznosi naknada, potpora i nagrada, dnevnica i otpremnina

www.racunovodstvo-porezi.hr
Centar za računovodstvo i financije d.o.o., 1 Gajnički vidikovac 5, 10 000 Zagreb
info@racunovodstvo-porezi.hr, tel: +385 (1) 49 21 737

Prema čl. 101. točka 2. Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o elektroničkim komunikacijama (NN 90/11) ova poruka se ne može smatrati SPAM-om jer sadrži kontakte i adrese pošiljatelja te upute za brisanje s liste.