Računovodstvo i porezi u praksi - Novosti



www.racunovodstvo-porezi.hr

WEBINAR: Redovito stručno osposobljavanje i izobrazba iz sprječavanja pranja novca uz potvrdu o redovitom stručnom osposobljavanju

Webinar obuhvaća:
▪ upoznavanje sa zakonodavnim okvirom sprječavanja pranja novca i financiranja terorizma (Zakon o sprječavanju pranja novca i financiranja terorizma, podzakonski propisi, pravila EU i međunarodna pravila (UN, FATF, Moneyval) o sprječavanju pranja novca);
▪ simulacije ispunjavanja obrazaca;
▪ procjena rizika stranke i poslovnog odnosa;
▪ provedba dubinske analize stranke;
▪ utvrđivanje stvarnog vlasnika stranke;
▪ izrada pisanih politika, kontrola i postupaka za smanjivanje i učinkovito upravljanje rizikom od PN/FT;
▪ izrada programa stručnog osposobljavanja i izobrazbe;
▪ praksa postupanja Ureda za sprječavanje pranja novca;
▪ odgovori na pitanja polaznika i diskusija.
Polaznicima se izdaje potvrda o sudjelovanju na redovitom stručnom osposobljavanju iz područja sprječavanja pranja novca i financiranja terorizma, sa programom seminara. Polaznik webinara može postaviti dva pitanja iz područja tematike webinara. Odgovor na pitanje dobit će putem telefona od strane predavača. Cijena webinara 990 kn + PDV.
Detaljnije informacije vezane uz webinar možete dobiti na tel. 01/49 21 737, ili na mail: urednistvo@ripup.hr

RADNI ODNOSI U PRAKSI: Ugovaranje plaće / mobbing / prestanak ugovora o radu
1.12.2021. (srijeda), Hotel Antunović, Zagreb
Seminar je namijenjen poduzetnicima, managerima u trgovačkim društvima, obrtnicima, računovođama, pravnicima, voditeljima ureda i kadrovskih službi, agencijama za privremeno zapošljavanje, zaposlenim u tijelima nadzora, udrugama poslodavaca, sindikatima, radnicima, zaposlenima u tijelima državne uprave i svima drugima zainteresiranim za primjenu propisa radnog prava u praksi. Polaznici seminara upoznat će se sa praktičnim rješenjima ugovaranja plaće te odgovorima na pitanja u vezi mobbinga, prestanka radnog odnosa i otkaza ugovora o radu, uz brojne primjere iz hrvatske i europske sudske prakse i mišljenja upravnih tijela.
Polaznicima radionice osigurana je prezentacija sa popratnim materijalima koji uključuju ogledne primjere otkaza i drugih akata radnog prava te im se izdaje potvrda o sudjelovanju na seminaru. Tijekom cijelog trajanja seminara pružaju se konkretni odgovori na Vaša pitanja!

TELEFONSKA KONZULTANTSKA SLUŽBA ČASOPISA RAČUNOVODSTVO I POREZI U PRAKSI

U sklopu mjesečnika „Računovodstvo i porezi u praksi“ (tiskano i internetsko izdanje) već 18 godina nalazi se i call centar koji svakodnevno telefonskim putem rješava poslovne izazove čitatelja iz područja računovodstva, poreza, plaća i naknada, radnih odnosa i trgovačkog prava. Dnevno odgovorimo na oko dvjesto telefonskih upita naših pretplatnika. Konzultacije su vremenski neograničene, tijekom perioda trajanja vaše pretplate možete nas telefonom kontaktirati neograničen broj puta. Call centar možete koristiti pet dana u tjednu. Ponedjeljak i četvrtak od 11,00 do 15,30 sati, a utorak, srijeda i petak od 8,30 do 13,00 sati, na broj telefona 49 21 739 i 48 36 046 uz jedinstveni tajni pretplatnički PIN koji se nalazi na vašem računu za uplaćenu godišnju pretplatu na tiskano ili internetsko izdanje časopisa „Računovodstvo i porezi u praksi“.

Dodatne informacije vezano uz pretplatu na „Računovodstvo i porezi u praksi“ možete dobiti na broj telefona 01 49 21 737 ili na e-mail pretplata@ripup.hr
Pretplatiti se možete na linku ...

Isplata božićnice u 2021.

… isplata božićnice radnicima tijekom jedne kalendarske godine ne podliježe oporezivanju u iznosu do 3.000,00 kn. Neoporeziva isplata božićnice može se ostvariti samo ako tijekom godine nije izvršena isplata neke druge prigodne nagrade (regres, uskrsnica i dr.) Iznos isplaćene božićnice iznad 3.000,00 kn godišnje smatra se plaćom i podliježu plaćanju poreza na dohodak, prireza i obveznih doprinosa.

Program rada i financijski plan za 2022.

… neprofitna organizacija (npr. udruga i dr.) koja je obveznik vođenja dvojnog knjigovodstva obvezna je izraditi godišnji program rada i financijski plan za njegovu provedbu za 2022. godinu.
Financijski plan sastoji se od:
– plana prihoda i rashoda
– plana zaduživanja i otplata
– obrazloženja financijskog plana.
Financijski plan donosi najviše tijelo udruge, odnosno tijelo koje je temeljem statuta za to ovlašteno, najkasnije do 31. prosinca 2021 .godine za 2022. godinu. Više o ovoj temi pročitajte u RiPup-u br. 11/2019 od str. 48.

Otpis obveze bez suglasnosti vjerovnika

Naše društvo ima obvezu prema dobavljaču. Smatramo da tu obvezu nećemo morati platiti i željeli bi ju otpisati u prihode. Moramo li za otpis obveze dobiti suglasnost dobavljača (vjerovnika)? Računovodstvo vodimo sukladno HSFI-ima.

Promjene vrijednosti zaliha proizvodnje u tijeku i gotovih proizvoda

U ovom članku pojašnjavamo način izračuna iznosa koji treba upisati u poziciju II.1 - Promjene vrijednosti zaliha proizvodnje u tijeku i gotovih proizvoda kod poduzetnika koji obavljaju i iskazuju zalihe proizvodnje u tijeku i gotovih proizvoda, te učinak te pozicije na iskazivanje rezultata poslovanja.

Prijelaz obrtnika obveznika poreza na dohodak na porez na dobit

Uvjete za promjenu načina oporezivanja s obveznika poreza na dohodak na obveznika poreza na dobit od 1. siječnja, te radnje koje fizička osoba vezano uz mijenjanje poreznog statusa mora poduzeti, uz praktični primjer izrade početne bilance, potanje u članku pojašnjava autor.

Staž osiguranja s povećanim trajanjem

Zakonom o stažu osiguranja s povećanim trajanjem propisani su poslovi i zanimanja za koja se staž osiguranja obračunava u povećanom trajanju, čime se osiguranicima snižava dobna granica za odlazak u mirovinu. Pravo na staž s povećanim trajanjem imaju i osobe s invaliditetom. I to ne samo zaposlene osobe s invaliditetom već i samostalni obveznici plaćanja doprinosa (obrtnici, profesionalne djelatnosti, sportaši i td.).
Dobna granica za odlazak u mirovinu se smanjuje na način da se za 12 mjeseci rada, kod staža osiguranja sa povećanim trajanjem priznaje 14, 15, 16 ili 18 mjeseci staža.
Evidenciju o radnim mjestima odnosno zanimanjima na kojima se staž osiguranja računa s povećanim trajanjem i evidenciju o osiguranicima kojima se staž osiguranja računa s povećanim trajanjem vodi Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje. Poslodavac je dužan prijaviti Zavodu početak, promjenu i prestanak rada osiguranika koji rade na radnim mjestima i u zanimanjima, kao i osiguranika – osobe s invaliditetom.

Određivanje plaće radnika prema Zakonu o radu i drugim propisima

Zakonom o radu je određeno kako plaća mora biti određena u ugovoru o radu, ili se ugovorom o radu mora uputiti na neki drugi zakonom određeni izvor radnog prava u kojem će ona biti određena. Minimalna plaća nije propisana Zakonom o radu nego posebnim Zakonom o minimalnoj plaći i uredbom donesenom temeljem ovog zakona. Autor u članku analizira navedene i druge propise kojima se uređuje određivanje plaće radnika te odgovornost poslodavca za isplatu plaće, sa primjerom iz sudske prakse, mišljenjem upravnog tijela te primjerom odredbe o plaći u ugovoru o radu.

 


Ova elektronička pošta poslana vam je sukladno članku 107. Zakona o elektroničkim komunikacijama. Na našoj e-mail listi se nalazite jer ste se registrirali na internetskim stranicama RACUNOVODSTVO-POREZI.HR, POSLOVNI-SAVJETNIK.COM, UDRUGA.HR ili smo vašu e-mail adresu saznali kao javno dostupnu. Ispričavamo se ukoliko niste zainteresirani za naše obavijesti. Ukoliko ne želite primati naše obavijesti, možete se odjaviti s liste primatelja klikom ovdje.

 

www.racunovodstvo-porezi.hr
Centar za računovodstvo i financije d.o.o., 1 Gajnički vidikovac 5, 10 000 Zagreb
info@racunovodstvo-porezi.hr, tel: +385 (1) 49 21 737

Prema čl. 101. točka 2. Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o elektroničkim komunikacijama (NN 90/11) ova poruka se ne može smatrati SPAM-om jer sadrži kontakte i adrese pošiljatelja te upute za brisanje s liste.