Računovodstvo i porezi u praksi - Novosti



www.racunovodstvo-porezi.hr

TELEFONSKA KONZULTANTSKA SLUŽBA ČASOPISA RAČUNOVODSTVO I POREZI U PRAKSI

U sklopu mjesečnika „Računovodstvo i porezi u praksi“ (tiskano i internetsko izdanje) već 18 godina nalazi se i call centar koji svakodnevno telefonskim putem rješava poslovne izazove čitatelja iz područja računovodstva, poreza, plaća i naknada, radnih odnosa i trgovačkog prava. Dnevno odgovorimo na oko dvjesto telefonskih upita naših pretplatnika. Konzultacije su vremenski neograničene, tijekom perioda trajanja vaše pretplate možete nas telefonom kontaktirati neograničen broj puta. Call centar možete koristiti pet dana u tjednu. Ponedjeljak i četvrtak od 11,00 do 15,30 sati, a utorak, srijeda i petak od 8,30 do 13,00 sati, na broj telefona 49 21 739 i 48 36 046 uz jedinstveni tajni pretplatnički PIN koji se nalazi na vašem računu za uplaćenu godišnju pretplatu na tiskano ili internetsko izdanje časopisa „Računovodstvo i porezi u praksi“.

Dodatne informacije vezano uz pretplatu na „Računovodstvo i porezi u praksi“ možete dobiti na broj telefona 01 49 21 737 ili na e-mail pretplata@ripup.hr
Pretplatiti se možete na linku ...

Webinar: Kako odabrati i provesti odgovarajući postupak javne nabave u uvjetima izvanrednih situacija

Predavač: mr. sc. Ivan Šprajc, dip. iur.
Kotizacija za ovaj RiPup Webinar iznosi 476,00 kn po prijavljenom sudioniku (plus PDV 25%).  U cijenu kotizacije uračunato je gledanje i slušanje RiPup Webinara, prezentacija predavača u PDF-u, odgovori na dva stručna pitanja RiPup-ovih savjetnika i predavača a vezano uz tematiku Webinara.

Webinar: Porezne izmjene covid19 i Porezne izmjene 2020. godine

Kako bi vam olakšali poslovanje, poklanjamo vam GRATIS RiPup Webinar na tematiku najnovijih poreznih propisa. Potražite na www.racunovodstvo-porezi.hr od 14.4.2020. Hvala na 18 godina povjerenja!

Webinar: RADNI ODNOSI U VRIJEME EPIDEMIJE BOLESTI COVID-19

Predavač: Božo Prelević, dip. iur., trajanje webinara: 2 sata i 10 minuta
Kotizacija za ovaj RiPup Webinar iznosi 295,00 kn po prijavljenom sudioniku (plus PDV 25%).  U cijenu kotizacije uračunato je gledanje i slušanje RiPup Webinara, prezentacija predavača u PDF-u, odgovori na dva stručna pitanja RiPup-ovih savjetnika i predavača a vezano uz tematiku Webinara.

Evidentiranje primljenih sredstava HZZ-a kao potpora u uvjetima pandemije virusa Covid-19

… sukladno čl. 7. st. 6. Zakona o porezu na dobit (Nar. nov., br. 177/04 do 32/20), osnovica poreza na dobit smanjuje se za iznos potpora primljenih radi ublažavanja negativnih posljedica u slučaju nastanka posebnih okolnosti u smislu općeg poreznog propisa. Dakle, prihod s osnovu potpore za sufinanciranje plaće ostvarene od Hrvatskog zavoda za zapošljavanje neće se oporezivati porezom na dobit te će se u prijavi poreza na dobit  (Obrazac PD, Obrazac PD-NN) za 2020. godinu umanjiti porezna osnovica za navedeni prihod…

Novi Zakon o interventnim mjerama u ovršnim i stečajnim postupcima

…je donesen novi Zakon o interventnim mjerama u ovršnim i stečajnim postupcima (Nar. nov. br.  53/20 - u nastavku teksta: Zakon) kojim se određuje zastoj u provedbi ovrhe na plaći i stečajnim postupcima, a 1. lipnja 2020. stupio je na snagu novi Pravilnik o jedinstvenom registru računa (Nar. nov. br.  53/20), a neke od novina su:
▪ Zakonom je predviđena mogućnost privremenog zastoja u provedbi ovrhe na novčanim sredstvima koju provodi FINA u odnosu na ovršenike fizičke osobe;…

Amortizacija goodwilla u konsolidiranim financijskim izvještajima matice

Društvo smo s ograničenom odgovornošću koje primjenjuje HSFI-e. U drugom d.o.o. posjedujemo 70% udjela i zbog toga izrađujemo konsolidirane financijske izvještaje. Da li goodwill iskazujemo i u financijskim izvještajima matice i u konsolidiranim financijskim izvještajima i da li moramo amortizirati goodwill.? Kako se iskazuje amortizacija goodwilla u konsolidiranim financijskim izvještajima?

Vlastiti udjeli - računovodstvo stjecanja, prodaje i povlačenja

U ovom članku pišemo kada trgovačko društvo može kupovati i prodavati vlastite (trezorske) udjele i pod kojim uvjetima, odnosno o pravnom, poreznom i računovodstvenom aspektu stjecanja, prodaje  i povlačenja vlastitih (trezorskih) udjela.
Društvo s ograničenom odgovornošću je trgovačko društvo u koje jedna ili više pravnih ili fizičkih osoba unose uloge u unaprijed dogovoreni temeljni kapital. Ove osobe nazivaju se članovima društva, a podaci koji omogućuju njihovu identifikaciju upisuju se u knjigu poslovnih udjela zajedno s iznosom temeljnog uloga u društvo i obvezama koje terete poslovni udjel.

Ispravak pretporeza – praktični primjeri

Zakon i Pravilnik o porezu na dodanu vrijednost propisuju u kojim slučajevima se radi ispravak pretporeza kod gospodarskih dobara i to ako se u roku od 5 godina (kod nekretnina 10 godina), promjene uvjeti koji su u toj godini bili mjerodavni za odbitak pretporeza. Promjenom uvjeta mjerodavnih za odbitak pretporeza dolazi do većeg ili manjeg odbitka pretporeza  u odnosu na godinu u kojoj je dobro nabavljeno, proizvedeno ili u odnosu na godinu u kojoj je nekretnina izgrađena, ako se radi o nekretninama koje je porezni obveznik sam izgradio. Ako se ne može utvrditi kada je gospodarsko dobro proizvedeno, u tom slučaju za potrebe ispravka pretporeza uzima se početak uporabe.

Bolovanje zbog bolesti – obračun na teret poslodavca i HZZO-a

Radnik koji je privremeno nesposoban za rad radi bolesti, ozljede i dr., ima pravo na naknadu plaće za vrijeme bolovanja. U većini će slučaja naknada ići na teret poslodavca, a nakon propisanog (8. odnosno 42.) dana nadalje na teret HZZO-a. U slučaju nelikvidnosti ili stečaja isplatu naknade (koja je na teret HZZO-a) isplaćivati će HZZO direktno radniku. Nekim se radnicima naknada za bolovanje ne može isplaćivati na teret HZZO –a. Propisima o zdravstvenom osiguranju određeni su iznosi koji se radniku mogu isplatiti na ime naknade plaće za bolovanje. Obrtnici isto imaju pravo na naknadu za vrijeme bolovanja (koju im isplaćuje HZZO). U članku donosimo primjere obračuna bolovanja na teret poslodavca i HZZO –a, te iskazivanje istih u potvrdama i obrascu JOPPD u različitim slučajevima bolovanja.

Novi propisi o zastoju u provedbi ovrhe i stečaja

U prošlom broju RiPup-a dali smo prikaz privremenog zastoja u provedbi ovrhe po računu za vrijeme trajanja posebnih okolnosti uvjetovanih epidemijom bolesti COVID-19. U međuvremenu je 1. svibnja 2020. stupio na snagu i novi Zakon o interventnim mjerama u ovršnim i stečajnim postupcima kojim se određuje zastoj u provedbi ovrhe na plaći i stečajnim postupcima, a 1. lipnja 2020. stupio je na snagu novi Pravilnik o jedinstvenom registru računa. Autor u daje analizu svih propisa koji uređuju privremeni zastoj ovrhe sa prikazom tehnike provedbe ovrhe od strane poslodavca u praksi.

 


Ova elektronička pošta poslana vam je sukladno članku 107. Zakona o elektroničkim komunikacijama. Na našoj e-mail listi se nalazite jer ste se registrirali na internetskim stranicama RACUNOVODSTVO-POREZI.HR, POSLOVNI-SAVJETNIK.COM, UDRUGA.HR ili smo vašu e-mail adresu saznali kao javno dostupnu. Ispričavamo se ukoliko niste zainteresirani za naše obavijesti. Ukoliko ne želite primati naše obavijesti, možete se odjaviti s liste primatelja klikom ovdje.

 

www.racunovodstvo-porezi.hr
Centar za računovodstvo i financije d.o.o., 1 Gajnički vidikovac 5, 10 000 Zagreb
info@racunovodstvo-porezi.hr, tel: +385 (1) 49 21 737

Prema čl. 101. točka 2. Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o elektroničkim komunikacijama (NN 90/11) ova poruka se ne može smatrati SPAM-om jer sadrži kontakte i adrese pošiljatelja te upute za brisanje s liste.