Računovodstvo i porezi u praksi - Novosti



www.racunovodstvo-porezi.hr

WEBINAR: Redovito stručno osposobljavanje i izobrazba iz sprječavanja pranja novca uz potvrdu o redovitom stručnom osposobljavanju

Webinar obuhvaća:
▪ upoznavanje sa zakonodavnim okvirom sprječavanja pranja novca i financiranja terorizma (Zakon o sprječavanju pranja novca i financiranja terorizma, podzakonski propisi, pravila EU i međunarodna pravila (UN, FATF, Moneyval) o sprječavanju pranja novca);
▪ simulacije ispunjavanja obrazaca;
▪ procjena rizika stranke i poslovnog odnosa;
▪ provedba dubinske analize stranke;
▪ utvrđivanje stvarnog vlasnika stranke;
▪ izrada pisanih politika, kontrola i postupaka za smanjivanje i učinkovito upravljanje rizikom od PN/FT;
▪ izrada programa stručnog osposobljavanja i izobrazbe;
▪ praksa postupanja Ureda za sprječavanje pranja novca;
▪ odgovori na pitanja polaznika i diskusija.
Polaznicima se izdaje potvrda o sudjelovanju na redovitom stručnom osposobljavanju iz područja sprječavanja pranja novca i financiranja terorizma, sa programom seminara. Polaznik webinara može postaviti dva pitanja iz područja tematike webinara. Odgovor na pitanje dobit će putem telefona od strane predavača. Cijena webinara 990 kn + PDV.
Detaljnije informacije vezane uz webinar možete dobiti na tel. 01/49 21 737, ili na mail: urednistvo@ripup.hr

TELEFONSKA KONZULTANTSKA SLUŽBA ČASOPISA RAČUNOVODSTVO I POREZI U PRAKSI

U sklopu mjesečnika „Računovodstvo i porezi u praksi“ (tiskano i internetsko izdanje) već 18 godina nalazi se i call centar koji svakodnevno telefonskim putem rješava poslovne izazove čitatelja iz područja računovodstva, poreza, plaća i naknada, radnih odnosa i trgovačkog prava. Dnevno odgovorimo na oko dvjesto telefonskih upita naših pretplatnika. Konzultacije su vremenski neograničene, tijekom perioda trajanja vaše pretplate možete nas telefonom kontaktirati neograničen broj puta. Call centar možete koristiti pet dana u tjednu. Ponedjeljak i četvrtak od 11,00 do 15,30 sati, a utorak, srijeda i petak od 8,30 do 13,00 sati, na broj telefona 49 21 739 i 48 36 046 uz jedinstveni tajni pretplatnički PIN koji se nalazi na vašem računu za uplaćenu godišnju pretplatu na tiskano ili internetsko izdanje časopisa „Računovodstvo i porezi u praksi“.

Dodatne informacije vezano uz pretplatu na „Računovodstvo i porezi u praksi“ možete dobiti na broj telefona 01 49 21 737 ili na e-mail pretplata@ripup.hr
Pretplatiti se možete na linku ...

Državne potpore i obračun članarine turističkim zajednicama

… je Ministarstvo turizma i sporta dana 29. ožujka 2021.dalo mišljenje (Klasa: 011-03/21-02/22, Ur. broj:529-06-02-01/1-21-4) u kojem je navedeno da „s obzirom da se kod potpora primljenih radi ublažavanja negativnih posljedica u slučaju nastanka posebnih okolnosti zbog pojave bolesti COVID-19 radi o prihodima/primicima koji nisu ostvareni pružanjem ugostiteljskih usluga, usluga u turizmu ili obavljanjem s turizmom neposredno povezanih djelatnosti, mišljenja smo da takve potpore nisu temelj za utvrđivanje osnovice za obračun članarine turističkim zajednicama.“
Dakle,  potpore primljene radi ublažavanja negativnih posljedica u slučaju nastanka posebnih okolnosti zbog pojave bolesti COVID-19  ne unose se u Obrazac TZ 1 jer se na te prihode ne plaća članarina turističkim zajednicama.

Knjiženje odgođene porezne obveze

Društvo smo s ograničenom odgovornošću i primjenjujemo HSFI-e. U 2020. godini revalorizirali smo stroj za proizvodnju. U travnju 2021. godine prodali smo taj stroj i proveli odgovarajuća knjiženja. Za taj stroj ostala nam je revalorizacijska rezerva u iznosu od 67.254,00 kuna. Nismo knjižili odgođenu poreznu obvezu. Tu pogrešku moramo ili možemo ispraviti? Moramo li revalorizacijsku rezervu ukinuti i ako moramo knjižimo li je kao prihod ili u zadržanu dobit?

Kriptovalute - računovodstveni i porezni tretman

Kriptovalute su vrsta digitalnog novca čija popularnost sve više raste. Imaju sve osobine prave valute, osim što ih ne emitira središnja banka, već se generiraju isključivo digitalno od strane mreže sudionika koji ih žele koristiti, a računala unutar mreže provjeravaju i izvršavaju transakcije, provjeravaju ih i pohranjuju. Stoga se transakcije kriptovalutama temelje na kriptografskim algoritmima, odnosno na kriptografski šifriranom sustavu plaćanja. S obzirom da je pojava kriptovaluta i njihova sve veća popularnost potaknula brojna pitanja vezano uz njihov računovodstveni tretman, odnosno primjenu odgovarajućeg računovodstvenog standarda prilikom njihovog priznavanja i mjerenja, autorica u radu prikazuje mogućnosti računovodstvenog evidentiranja kriptovaluta kod stjecatelja pravne osobe, ovisno o namjeni stjecanja kriptovaluta. Također, daje se osvrt i na stjecanje kriptovaluta od strane fizičkih osoba, odnosno na porezni tretman ostvarenih zarada s osnove prodaje kriptovaluta…

Oslobođenja bez prava na odbitak pretporeza – članci 39. i 40. Zakona o PDV-u

Zakon o PDV-u u člancima 39. i 40. propisuje razna oslobođenja od plaćanja PDV-a,  a za koja nije dopušten odbitak pretporeza. Izmjenama Zakona o PDV-u od 1. siječnja 2020. godine i brisanjem članka 39. stavka 3. proširena su porezna oslobođenja na sve porezne obveznike koji obavljaju isporuke dobara i usluga iz tog članka, neovisno o pravnom obliku.
Porezni obveznici koji u okviru svoje poduzetničke djelatnosti obavljaju oporezive i oslobođene isporuke dobara i usluga, obvezni su raditi postupak podjele pretporeza. Detaljnije o oslobođenjima bez prava na odbitak pretporeza u skladu s člancima 39. i 40. Zakona o PDV-u donosimo u članku.

Godišnji odmor i isplata regresa za 2021.

Radnik ima za svaku kalendarsku godinu, sukladno čl. 77. st. 1. Zakona o radu, pravo na plaćeni godišnji odmor u trajanju od najmanje četiri tjedna. To znači da radnik koji radi pet dana u tjednu, ima pravo na plaćeni godišnji odmor u trajanju od najmanje 20 radnih dana. Radnik koji radi šest dana u tjednu ima pravo na najmanje trajanje godišnjeg odmora 24 radna dana.
Trajanje godišnjeg odmora duže od najkraćega propisanog, te broj radnih dana koji se uračunavanju u godišnji odmor radnika, utvrđuje se kolektivnim ugovorom, pravilnikom o radu ili ugovorom o radu.
Kod kolektivnih ugovora bitno je istaknuti da poslodavac koji nije potpisnik nekog od kolektivnih ugovora ne mora ih primjenjivati, osim ako nije ministar nadležan za rad proširio primjenu određenog kolektivnog ugovora na sve poslodavce određene djelatnosti…

Plaćanje turističke pristojbe u 2021.

Turistička pristojba je prihod turističkih zajednica, a koju  koriste za izvršavanje svojih zadaća i svoje poslovanje sukladno godišnjem programu rada i financijskom planu.
Odluku o visini turističke pristojbe po osobi i noćenju, visini godišnjeg paušalnog iznosa turističke pristojbe za osobe koje pružaju ugostiteljske usluge u domaćinstvu ili na obiteljskom poljoprivrednom gospodarstvu i visini godišnjega paušalnoga iznosa turističke pristojbe za osobe koje boravi u kući, apartmanu ili stanu za odmor, za općine i gradove na svojemu području, uz mišljenje lokalnih turističkih zajednica, donosi županijska skupština, odnosno Gradska skupština Grada Zagreba, uz mišljenje Turističke zajednice Grada Zagreba za područje Grada Zagreba do 31. siječnja tekuće godine za sljedeću godinu…

 


Ova elektronička pošta poslana vam je sukladno članku 107. Zakona o elektroničkim komunikacijama. Na našoj e-mail listi se nalazite jer ste se registrirali na internetskim stranicama RACUNOVODSTVO-POREZI.HR, POSLOVNI-SAVJETNIK.COM, UDRUGA.HR ili smo vašu e-mail adresu saznali kao javno dostupnu. Ispričavamo se ukoliko niste zainteresirani za naše obavijesti. Ukoliko ne želite primati naše obavijesti, možete se odjaviti s liste primatelja klikom ovdje.

 

www.racunovodstvo-porezi.hr
Centar za računovodstvo i financije d.o.o., 1 Gajnički vidikovac 5, 10 000 Zagreb
info@racunovodstvo-porezi.hr, tel: +385 (1) 49 21 737

Prema čl. 101. točka 2. Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o elektroničkim komunikacijama (NN 90/11) ova poruka se ne može smatrati SPAM-om jer sadrži kontakte i adrese pošiljatelja te upute za brisanje s liste.