Računovodstvo i porezi u praksi - Novosti



www.racunovodstvo-porezi.hr

Dragi pretplatnici
Obnovite svoju pretplatu kako bi i vi na vrijeme dobili svoj primjerak tiskanog/internet izdanja. Više informacija na 01 49 21 737.
Uredništvo RiPup

WEBINAR: Primjena propisa o sprječavanju pranja novca i financiranja terorizma u praksi za 2022. godinu

Webinar obuhvaća:
▪ upoznavanje sa zakonodavnim okvirom sprječavanja pranja novca i financiranja terorizma (Zakon o sprječavanju pranja novca i financiranja terorizma, podzakonski propisi, pravila EU i međunarodna pravila (UN, FATF, Moneyval) o sprječavanju pranja novca);
▪ simulacije ispunjavanja obrazaca;
▪ procjena rizika stranke i poslovnog odnosa;
▪ provedba dubinske analize stranke;
▪ utvrđivanje stvarnog vlasnika stranke;
▪ izrada pisanih politika, kontrola i postupaka za smanjivanje i učinkovito upravljanje rizikom od PN/FT;

TELEFONSKA KONZULTANTSKA SLUŽBA ČASOPISA RAČUNOVODSTVO I POREZI U PRAKSI

U sklopu mjesečnika „Računovodstvo i porezi u praksi“ (tiskano i internetsko izdanje) već 18 godina nalazi se i call centar koji svakodnevno telefonskim putem rješava poslovne izazove čitatelja iz područja računovodstva, poreza, plaća i naknada, radnih odnosa i trgovačkog prava. Dnevno odgovorimo na oko dvjesto telefonskih upita naših pretplatnika. Konzultacije su vremenski neograničene, tijekom perioda trajanja vaše pretplate možete nas telefonom kontaktirati neograničen broj puta. Call centar možete koristiti pet dana u tjednu. Ponedjeljak i četvrtak od 11,00 do 15,30 sati, a utorak, srijeda i petak od 8,30 do 13,00 sati, na broj telefona 49 21 739 i 48 36 046 uz jedinstveni tajni pretplatnički PIN koji se nalazi na vašem računu za uplaćenu godišnju pretplatu na tiskano ili internetsko izdanje časopisa „Računovodstvo i porezi u praksi“.

Dodatne informacije vezano uz pretplatu na „Računovodstvo i porezi u praksi“ možete dobiti na broj telefona 01 49 21 737 ili na e-mail pretplata@ripup.hr
Pretplatiti se možete na linku ...

Godišnje izvješće organizatora volontiranja za 2021.

… su neprofitne organizacije koje su bile organizatori volontiranja dužne, sukladno članku 33. Zakona o volonterstvu i Pravilniku o sadržaju izvješća o obavljenim uslugama ili aktivnostima organizatora volontiranja (Narodne novine, broj 109/21), dostaviti godišnje izvješće ministarstvu nadležnom za poslove socijalne skrbi (sada je to Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike).
Godišnje izvješće podnosi se na obrascu pod nazivom „Izvješće organizatora volontiranja o obavljenim uslugama ili aktivnostima organizatora volontiranja“.  Izvješće se dostavlja elektroničkim putem kroz informacijski sustav koji se nalazi na mrežnim stranicama ministarstva nadležnog za poslove socijalne skrbi. Godišnje izvješće se dostavlja do 31. ožujka 2022. godine za 2021. godinu.
Više o ovoj temi možete pročitati u zasebnom članku u ovom broju RiPup-a.

Koje tvrtke više na plaćaju članarinu HGK

… sukladno čl. 32. st. 1. novog Zakona o Hrvatskoj gospodarskoj komori (Nar. nov., br. 144/2021), članovi HGK iz I. skupine nemaju obvezu plaćanja članarine od 2022. godine. Članovi HGK I. skupine su tvrtke koje ne prelaze dva od sljedeća tri kriterija:…

Obveznici revizije za 2022.

Koja su društva obveznici revizije za 2022. godinu?

Dane donacije od strane obrtnika za otklanjanje katastrofe prouzročene potresom

Mogu li fizičke osobe koje obavljaju samostalnu obrtničku djelatnost, za danu donaciju u dobrima za područje Zagrebačke županije a radi otklanjanja katastrofe prouzročene potresom, povećati osobni odbitak u godišnjoj poreznoj prijavi koja se podnosi za 2021. godinu na obrascu DOH do 28.veljače 2022. godine?

Sastavljanje bilance za poduzetnike na dan 31.12.2021.

Bilancu su poduzetnici dužni sastaviti sukladno računovodstvenim standardima i odredbama Pravilnika o strukturi i sadržaju godišnjih financijskih izvještaja (Nar. nov., br. 95/16 i 144/20) kojim je propisana struktura i sadržaj ovog financijskog izvještaja. Ovim člankom pojašnjavamo ispunjavanje pojedinih pozicija bilance na dan 31.12.2021.
U normalnim okolnostima financijski izvještaji predaju se u FINA-u za potrebe statistike do 30.travnja, a za potrebe javne objave do 30 lipnja za prethodnu godinu. S obzirom na uvjete posebnih okolnosti izazvanih epidemijom virusa Covid 19, očekuje se da će se sukladno Pravilniku o rokovima predaje financijskih izvještaja i računovodstvene dokumentacije u posebnim okolnostima (Nar. nov,, br. 43/20), produljiti i rokovi za predaju financijskih izvještaja za 2021. godinu u FINA-u do 30. lipnja 2022. za potrebe statistike i do 31. kolovoza 2022. za potrebe javne objave. Do zaključenja ovog broja RiPup-a navedeno još nije potvrđeno iz Ministarstva financija.

Obrazac PD-KID: Izvješće o dobiti kontroliranog inozemnog društva

Kao jednu od mjera protiv premještanja dobiti, porezni propisi definiraju pravila o kontroliranim inozemnim društvima koje je potrebno razmotriti prilikom oporezivanja dobiti povezanih društava. Podaci potrebni za utvrđivanje postojanja kontroliranih inozemnih društava dostavljaju se Poreznoj upravi na propisanom obrascu Prijava činjenica bitnih za oporezivanje, dok se podatak o iznosu dobiti svakog kontroliranog inozemnog društva (KID), koja se uključuje u poreznu osnovicu, dostavljaju na obrascu “Izvješće o dobiti kontroliranog inozemnog društva za razdoblje od____ do____“ – Obrazac PD-KID. U članku autorica pojašnjava primjenu pravila o kontroliranim inozemnim društvima te sadržaj Obrasca PD-KID.

Tko utvrđuje osnovicu poreza na dobit prema novčanom načelu

Sukladno čl. 5. st. 7. Zakona o porezu na dobit (Nar. nov. br. 177/04 do 138/20) i čl. 11.b. Pravilnika o porezu na dobit (95/05 do 1/21), porezni obveznik koji u prethodnom poreznom razdoblju nije ostvario prihode veće od 7.500.000,00 kuna može poreznu osnovicu utvrditi prema novčanom načelu.
Porezni obveznik koji namjerava utvrđivati poreznu osnovicu prema novčanom načelu dužan je podnijeti Poreznoj upravi najkasnije 15 dana nakon početka poreznoga razdoblja izjavu o promjeni načina utvrđivanja porezne osnovice. Tako se za 2020. godinu navedena izjava trebala podnijeti do 15. siječnja 2021. 

Ovrha na plaći u 2022.

Kao i svake godine, Državni zavod za statistiku je objavio novi podatak o prosječnoj mjesečnoj isplaćenoj neto-plaći po zaposleniku u pravnim osobama Republike Hrvatske za razdoblje siječanj-kolovoz 2021., koji predstavlja pravni temelj za izračun ovrhe na plaći u 2022. Treba podsjetiti i kako je tijekom 2021. donesen novi podzakonski propis kojim se uređuje komunikacija sudionika u ovršnom postupku putem obrazaca. Autor u članku daje prikaz navedenih propisa koje primjenjuju poslodavci prilikom provedbe ovrhe na plaći u 2022. i primjere izračuna ovrhe na plaći i novih obrazaca.

 


Ova elektronička pošta poslana vam je sukladno članku 107. Zakona o elektroničkim komunikacijama. Na našoj e-mail listi se nalazite jer ste se registrirali na internetskim stranicama RACUNOVODSTVO-POREZI.HR, POSLOVNI-SAVJETNIK.COM, UDRUGA.HR ili smo vašu e-mail adresu saznali kao javno dostupnu. Ispričavamo se ukoliko niste zainteresirani za naše obavijesti. Ukoliko ne želite primati naše obavijesti, možete se odjaviti s liste primatelja klikom ovdje.

 

www.racunovodstvo-porezi.hr
Centar za računovodstvo i financije d.o.o., 1 Gajnički vidikovac 5, 10 000 Zagreb
info@racunovodstvo-porezi.hr, tel: +385 (1) 49 21 737

Prema čl. 101. točka 2. Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o elektroničkim komunikacijama (NN 90/11) ova poruka se ne može smatrati SPAM-om jer sadrži kontakte i adrese pošiljatelja te upute za brisanje s liste.