Računovodstvo i porezi u praksi - Novosti


Novi prirezi
… su općine Donja Stubica i Okučani uvele prirez po stopi 10% (Nar. nov., br. 139 i 140/2014 – primjena od 1.1.2015.). Također. općina Klis je uvela......

Doprinos za zapošljavanje
… da će stopa doprinosa za zapošljavanje od 1. siječnja 2015. (za plaće koje se odnose na mjesec siječnja i nadalje) u svim propisanim slučajevima iznositi 1,7% i to za sve poslodavce neovisno o broju zaposlenih radnika.
To znači da doprinos za zapošljavanje po stopi od 1,7% moraju.......

Revalorizacijske rezerve kod prenamjene zgrade
Donesena je odluka da upravnu zgradu koju smo upotrebljavali za administrativne svrhe prenamijenimo za iznajmljivanje. Dok smo zgradu upotrebljavali za obavljanje djelatnosti vodili smo je po metodi revalorizacije, pa smo na datum prenamjene navedene zgrade u ulaganja u nekretnine imali revalorizacijsku rezervu i odgođenu poreznu obvezu. Kako postupamo s revalorizacijskom rezervom i odgođenom poreznom obvezom prilikom prenamjene navedene zgrade?

Ugovorne  kamate - pravni, porezni i računovodstveni aspekt
Ugovorne kamate predstavljaju naknadu za korištenje tuđeg novca odnosno cijena kapitala, za razliku od zateznih kamata koja predstavlja kaznu za neplaćanje. Obveza plaćanja ugovornih kamata nastaje samo ako je za dužnika takva obveza uglavljena ugovorom. Ugovori na kojima se temelje kamate u pravilu su ugovori o kreditu i zajmu. Odredbom čl. 500. Zakona o obveznim odnosima (NN 35/05, 41/08 i 125/11- u daljnjem tekstu: ZOO iz NN 35/05), propisano je za trgovačke ugovore o zajmu plaćanje kamata iako nisu ugovorene. Pritom stranke mogu isključiti kamate. Iznimno, prema čl.997. ZOO iz NN 35/05 (kod ugovora o bankarskom novčanom pologu) i prema čl.1021. ZOO iz NN 35/05 (kod ugovora o kreditu) stranke su obavezne ugovoriti kamatu.
S obzirom na činjenicu da novim ZOO iz NN 35/05 nije propisana dospjelost plaćanja ugovornih kamata (za razliku od ZOO iz NN 53/91), dospjelost ugovornih kamata valja uglaviti ugovorom stranaka obveznog odnosa.
Ako ugovorom nije uglavljena dospjelost, tada je potrebno primijeniti pravila iz
članka 173. ZOO iz NN 35/05 o vremenu ispunjenja obveze........

Posebni oblici prodaje od 1. siječnja 2015. i zaštita potrošačkih prava
Prvog siječnja 2015. na snagu stupaju odredbe Zakona o zaštiti potrošača koje se odnose posebne oblike prodaje, a s time u vezi i odredbe o novčanim kaznama za prekršaje trgovaca. Autor u stručnom članku analizira ove nove zakonske odredbe koje se, između ostalog, odnose i na akcijsku prodaju, rasprodaju, sezonsko sniženje, prodaju proizvoda s greškom i prodaju proizvoda kojima istječe rok uporabe. Članak sadrži i prikaz načina isticanja maloprodajnih cijena, sa oglednim primjerima obavijesti trgovca o podnošenju prigovora potrošača te prijava potrošača protiv protuzakonitog postupanja trgovca.
Nakon skoro polugodišnjeg prijelaznog razdoblja od donošenja novog Zakona o zaštiti potrošača (u nastavku teksta: Zakon) u kojem su se na posebne oblike prodaje i dalje u praksi primjenjivale odredbe starog Zakona o zaštiti o potrošača, od prvog siječnja 2015. na snagu stupaju odredbe novog Zakona kojima se, između ostalog, uređuju pitanja akcijske prodaje, rasprodaje, sezonskog sniženja, prodaje proizvoda s greškom i prodaje proizvoda kojima istječe rok uporabe. Nova pravila .........
Obveze poslodavaca u vezi zapošljavanja osoba s invaliditetom od 1. siječnja 2015.
Od 1. siječnja 2015., prema Zakonu o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju osoba s invaliditetom, poslodavci koji zapošljavaju najmanje 20 radnika, osim predstavništava stranih osoba, stranih diplomatskih i konzularnih predstavništava, integrativnih radionica i zaštitnih radionica, dužni su zaposliti, na primjerenom radnom mjestu prema vlastitom odabiru, u primjerenim radnim uvjetima, određeni broj osoba s invaliditetom.
Poslodavci (koji zapošljavaju najmanje 20 radnika) koji ne ispunjavaju obvezu kvotnog zapošljavanja osoba s invaliditetom obveznici su novčane naknade te obveznici obračunavanja i plaćanja novčane naknade (koja iznosi 30% minimalne plaće mjesečno za razdoblje na koje se obveza odnosi) za jednu nezaposlenu osobu s invaliditetom. Do dana završetka pisanja članka još nije objavljena minimalna plaća za 2015. godinu pa je u primjerima korištena minimalna plaća za 2014. koja iznosi 3.017,61 kn.
Na dalje od 1. siječnja 2015. ukida se posebni doprinos za poticanje zapošljavanja osoba s invaliditetom (to su bile stope od 0,1% ili 0,2%) te se doprinos za zapošljavanje plaća u svim slučajevima po stopi 1,7%..........

Ulazak i izlazak iz sustava PDV-a u 2015.
Sustav oporezivanja PDV-om te postupci ulaska i izlaska iz sustava PDV-a regulirani su:
Zakonom o porezu na dodanu vrijednost (Nar. nov., br.  73/2013, 148/2013, __/14; u nastavku: Zakon)
Pravilnikom o porezu na dodanu vrijednost  (Nar. nov., br.  79/13, 85/13, 160/13 i 35/2014; u nastavku: Pravilnik)
Kriteriji za ulazak i izlazak iz sustava PDV-a u odnosu na proteklu godinu nisu se mijenjali. Ipak porezni obveznici trebaju voditi računa o određenim novinama koje donose izmjene donesene Zakonom o izmjenama i dopunama Zakona o porezu na dodanu vrijednost koji je dana 25. studenog 2014. usvojen  na 15. sjednici Hrvatskog Sabora, a koje stupaju na snagu 1. siječnja 2015. godine.
Tako od 1. siječnja 2015. poreznim obveznicima koji su predali zahtjev za dobrovoljnim ulaskom u sustav PDV-a priznaje se da su ušli u sustav PDV-a i bez da je izdano rješenje.  Novina je i redefiniranje razdoblja oporezivanja kao razdoblja koje traje od prvog do posljednjeg dana u mjesecu. Pojam obračunsko razdoblje koji je do sada imalo takvo značenje. je ukinut.
Premda nije vezano za sam postupak ulaska u sustav PDV-a, za samo donošenje odluke o ulasku u sustav bitno je i uvođenje postupka oporezivanja po naplaćenim naknadama kojeg mogu primjenjivati svi porezni obveznici čija vrijednost isporuka dobara i usluga u prethodnoj kalendarskoj godini nije bila veća od 3.000.000,00 kuna bez PDV-a. Porezni obveznici koji ulaze u sustav PDV-a, i žele primjenjivati taj postupak morat će se o navedenom izjasniti.........

Uputa za primjenu prijenosa porezne obveze prilikom obavljanja građevinskih usluga
Na sve elektroinstalaterske i komunikacijske radove primjenjuje prijenos porezne obveze ukoliko se takvi radovi izvode prilikom izgradnje ili rekonstrukcije građevinskog objekta
Odredbama članka 75. stavka 3. točke a) Zakona o porezu na dodanu vrijednost (Narodne novine broj 73/13, 99/13 – Rješenje USRH, 148/13 i 153/13 – Rješenje USRH, u daljnjem tekstu: Zakon) i članka 152. stavka 1. Pravilnika o porezu na dodanu vrijednost (Narodne novine broj 79/13, 85/13, 160/13 i 35/14, u daljnjem tekstu: Pravilnik) propisano je da je porezni obveznik upisan u registar obveznika PDV-a u Republici Hrvatskoj obvezan platiti PDV kada mu se obave građevinske usluge kojima se smatraju usluge u vezi s izgradnjom, održavanjem, rekonstrukcijom ili uklanjanjem građevina, uključujući usluge popravka i čišćenja. Isto se odnosi i na ustupanje osoblja ....... 

Osnivanje podružnica EU društva u RH i hrvatskog društva u EU
Odredbe Zakona o trgovačkim društvima (Narodne novine, broj 111/1993 do 68/2013 – u nastavku teksta: ZTD) omogućuju trgovačkim društvima registriranim na području Europske Unije brz i jednostavan postupak osnivanja podružnica u Republici Hrvatskoj. S druge strane, trgovačka društva čije je registrirano sjedište u Republici Hrvatskoj imaju isti takav tretman kad je u pitanju osnivanje podružnica u bilo kojoj državi članici Europske Unije.
Trgovačko društvo koje je registrirano u državi članici Europske Unije, a koje želi osnovati podružnicu u Republici Hrvatskoj (dalje u tekstu „EU osnivač“), to može učiniti pod istim uvjetima kao i trgovačko društvo s registriranim sjedištem u Republici Hrvatskoj uz obvezu podnošenja nešto opširnije dokumentacije.
Tako je člancima 7.,8., i 613. ZTD-a propisano da EU osnivač prijavu za upis podružnice u sudski registar treba podnijeti trgovačkom sudu na čijem bi području bilo sjedište te podružnice, a prijava treba sadržavati sljedeće podatke........

Ulog u društvu i podjela dobiti vlasnicima d.o.o.-a
Društvo s ograničenom odgovornošću je trgovačko društvo u koje jedna ili više pravnih ili fizičkih osoba unose uloge u unaprijed dogovoreni temeljni kapital.
Ulozi osnivača ne moraju biti jednaki, s tim da svaki osnivač, neovisno o tome koliko osnivača društva ima, može kod osnivanja preuzeti više poslovnih udjela.
Temeljni kapital društva mora biti izražen u kunama, a njegov najniži iznos propisan Zakonom o trgovačkim društvima je 20.000,00 kuna. U slučaju društva s ograničenom odgovornošću, nominalni iznos poslovnog udjela ne može biti manji od 200,00 kuna i mora biti izražen cijelim brojem koji je višekratnik broja sto. Ukupan iznos svih uloga i zbroj nominalnih iznosa svih poslovnih udjela mora odgovarati iznosu temeljnog kapitala društva. Osim u novcu, ulog u društvo može se unijeti i ulaganjem stvari i prava,  i to u cjelini prije upisa društva u trgovački registar. Uloge se mora uplatiti tako da društvo može s njima slobodno raspolagati. Novčani ulozi uplaćuju se zakonom određenim sredstvom plaćanja u Republici Hrvatskoj na račun društva kod kreditne institucije u Republici Hrvatskoj. Ta institucija izdaje potvrdu o tome da će društvo moći slobodno raspolagati s uplaćenim iznosom nakon što bude upisano u sudski registar..........

Pregled uplatnih računa

www.racunovodstvo-porezi.hr
Centar za računovodstvo i financije d.o.o., 1 Gajnički vidikovac 5, 10 000 Zagreb
info@racunovodstvo-porezi.hr, tel: +385 (1) 49 21 737

Prema čl. 101. točka 2. Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o elektroničkim komunikacijama (NN 90/11) ova poruka se ne može smatrati SPAM-om jer sadrži kontakte i adrese pošiljatelja te upute za brisanje s liste.