Računovodstvo i porezi u praksi - Novosti


Izmjene Zakona o porezu na dobit
… je na 15. sjednici Hrvatskoga sabora održanoj dana 25. studenoga 2014. godine donesen Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o porezu na dobit. Neke od najznačajnijih novina (koje stupaju na snagu 1.1.2015.) su:
obrtnik (ili fizička osoba koja obavlja s obrtom izjednačenu djelatnost) obvezan je postati obveznikom porez na dobit (umjesto poreza na dohodak) ako je prethodnoj godini ostvario ukupni primitak veći od 3.000.000,00 kn ili ispunjavaju dva od tri sljedeća uvjeta:
u prethodnom razdoblju ostvario dohodak veći od 400.000,00 kn,
ima dugotrajnu imovinu u vrijednosti većoj od 2.000.000,00 kn,
u prethodnom razdoblju prosječno zapošljava više od 15 radnika.
Navedeno će porezni obveznici primjenjivati već od 1. siječnja 2015. godine .....

Izmjene Zakona o porezu na dodanu vrijednost
… je na 15. sjednici Hrvatskoga sabora održanoj dana 25. studenoga 2014. godine donesen Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o porezu na dodanu vrijednost. Neke od najznačajnijih novina (koje stupaju na snagu 1.1.2015.) su sljedeće:
ukida se podnošenje konačnog obračuna PDV (Obrazac PDV-K). Iznimno, Obrazac PDV-K će se još predavati samo za 2014. godinu (rok do 28. veljače 2015.),
svi porezni obveznici (pravne i fizičke osobe) čija vrijednost isporuka dobara i usluga u prethodnoj kalendarskoj godini nije bila veća od 3.000.000,00 kuna bez PDV-a mogu primjenjivati postupak oporezivanja prema naplaćenim naknadama. Primjena navedenog postupka nije obvezna, te porezni obveznici mogu

Promjene u vrijednosti i obujmu imovine i obveza
Koje poslovne promjene se u proračunskom računovodstvu evidentiraju na računima podskupine 915 – Promjene u vrijednosti i obujmu imovine i obveza i koja knjiženja treba provesti na kraju proračunske godine u vezi sa zatvaranjem računa podskupine 915?

Računovodstvo dugotrajne imovine namijenjenoj prodaji i prestanak poslovanja - primjena HSFI 8
Odredbe u HSFI 8 uglavnom su preuzete odredbe iz MSFI 5-Dugotrajna imovina namijenjena prodaji i prestanak poslovanja, a prema točki 2. HSFI 8 u skladu su s MSFI 5, MRS 1-Prezentiranje financijskih izvještaja, MRS 16-Nekretnine, postrojenja i oprema, MRS 36-Umanjenje imovine, MRS 38-Nematerijalna imovina i IV Diretktivom Europske unije.
Iz navedenog proizlazi da odredbe HSFI-e primjenjuju i poduzetnici koji primjenjuju MSFI-e i MRS-ove, ali oni primjenjuju i ostale odredbe iz MSFI-a i MRS-ova, koje nisu dužni primjenjivati poduzetnici koji primjenjuju HSFI-e. Iako smo očekivali da odredbe iz HSFI-a neće biti prijepis odredbi iz MSFI-a i MRS-ova već na jednostavan i pristupačan način na nacionalnoj razini prezentirana računovodstvena načela i pravila sastavljanja i prezentiranja financijskih izvještaja, ipak donošenjem HSFI-a olakšan je posao većini poduzetnika u Republici Hrvatskoj, jer je broj odredbi smanjen, a i za određenu problematiku uglavnom se sve nalazi u određenom HSFI-u.
Navedena podjela poduzetnika na poduzetnike koji primjenjuju MSFI-e i MRS-ove i na poduzetnike koji primjenjuju HSFI-e važna je zbog toga što su računovodstvena pravila za određene računovodstvene ........

Ispunjavanje minimalnih tehničkih uvjeta prema izmjena i dopunama Pravilnika o minimalnim tehničkim i drugim uvjetima za obavljanje djelatnosti trgovine
Uvjeti i način obavljanja djelatnosti trgovine uređeni su odredbama Zakona o trgovini (Nar. nov., br. 87/08., 116/08., 76/09., 114/11., 68/13. i 30/14. - dalje u tekstu: ZoT) te njegovim provedbenim propisima. Za obavljanje trgovine moraju biti ispunjeni minimalni tehnički uvjeti kojima moraju udovoljavati prodaji objekti, oprema i sredstva pomoću kojih se obavlja trgovina i drugi uvjeti propisani posebnim propisom s obzirom na oblik i način obavljanja trgovine, osim u slučaju propisanih iznimaka.
Osnovni minimalni tehnički uvjeti koji se odnose na prodajne objekte, opremu i sredstva u prodajnim objektima, uvjeti koji se odnose na vanjske površine prodajnog objekta i uvjete za prodaju robe izvan prodavaonice propisani su odredbama Pravilnika o minimalnim tehničkim i dugim uvjetima koji se odnose na prodajne objekte, opremu i sredstva u prodajnim objektima i uvjetima za prodaju robe izvan prodavaonica (Nar. nov., br. 66/09 do 8/10 - dalje u tekstu: Pravilnik), s izmjenama i dopunama objavljenim u Nar. nov., br. 108/14. Osim navedenog Pravilnika, na oblike i vrste prodavaonica i drugih prodajnih objekata s obzirom na asortiman proizvoda i način obavljanja prodaje primjenjuju se odredbe Pravilnika o klasifikaciji prodavaonica i drugih oblika trgovine na malo (Nar. nov., br. 39/09)
Kako su u mjesecu ožujku ove godine donijete izmjene i dopune ....... 

Nove izmjene u sustavu poreza na dohodak
Što je osobni odbitak? Osobni odbitak jest onaj dio oporezivog dohotka koji se, na temelju zakonskih odredbi, ne oporezuje. Mnogi ga poistovjećuju s „egzistencijalnim minimumom“ iako taj pojam „egzistencijalnog minimuma“ nije definiran. Međutim, možemo zaključiti da je to ipak onaj dio ostvarenog dohotka koji, ovisno o svim parametrima, a osobito ekonomskim i fiskalnim, ne podliježe oporezivanju s ciljem zadovoljavanja osnovnih potreba poreznih obveznika. Slijedom propisane definicije da je riječ o dijelu dohotak koji se temeljem zakona ne oporezuje, razvidno je da ta veličina ne može biti negativna odnosno s predznakom „-„, a što je i razlika u odnosu na pojam „izdatak“.

Nove promjene visine osobnog odbitka odnosno neoporezivog dijela dohotka možemo podijeliti na:
povećanje osnovnog osobnog odbitka za radnike i osobe koje ostvaruju dohodak,
povećanje osobnog odbitka za umirovljenike koji ostvaruju mirovinu koja podliježe oporezivanju,
povećanje osnovnog osobnog odbitka za osobe koje imaju prebivalište i borave na potpomognutim područjim........

Označavanje hrane nakon 13. prosinca 2014.
informiranju potrošača o hrani (Nar. nov., br. 56/13 i 44/14 - u nastavku teksta: Zakon). Zakonom se utvrđuju nadležna tijela, njihove zadaće, službene kontrole i načini postupanja te se propisuju upravne mjere i prekršajne odredbe za provedbu Uredbe (EU) br. 1169/2011 i Uredbe (EZ) br. 608/2004. Sukladno čl. 3. Zakona, hrana koja se stavlja na tržište RH mora biti označena podacima i na način propisan navedenim uredbama te drugim posebnim propisima koji se odnose na tu hranu. Zakonom propisani podaci kojima se označava hrana moraju biti napisani na hrvatskom jeziku i latiničnim pismom. Zakonom je dopušteno i višejezično označivanje hrane, znači i drugim jezikom, uz hrvatski jezik. Od 13. prosinca 2014. svi subjekti u poslovanju hranom moraju biti usklađeni s Uredbom (EU) br. 1169/2011, osim s nutritivnim označavanjem kod proizvoda koji nemaju nutritivnu deklaraciju do ovog datuma. U slučaju da subjekti u poslovanju hranom primjenjuju nutritivno označavanje, moraju se uskladiti s odredbama čl. 30.-35. Uredbe (EU) br. 1169/2011.
Što se tiče hrane koja je stavljena na tržište, ili označena prije 13. prosinca 2014., a koja je označena suprotno Uredbi (EU) br. 1169/2011 (osim nutritivnog označavanja), može se prodavati do iskorištenja zaliha. U čl. 8.-10. Zakona propisane su prekršajne kazne za pravne osobe i odgovorne ........

Pregled uplatnih računa

www.racunovodstvo-porezi.hr
Centar za računovodstvo i financije d.o.o., 1 Gajnički vidikovac 5, 10 000 Zagreb
info@racunovodstvo-porezi.hr, tel: +385 (1) 49 21 737

Prema čl. 101. točka 2. Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o elektroničkim komunikacijama (NN 90/11) ova poruka se ne može smatrati SPAM-om jer sadrži kontakte i adrese pošiljatelja te upute za brisanje s liste.