Računovodstvo i porezi u praksi - Novosti


Novi prirezi

… je grad Ploče uveo prirez po stopi 10% (Nar. nov., br. 4/2015). Općina Štefanje i općina Čeminac uvele su prirez po stopi 10% (Nar. nov., br. 4/2015 i 6/2015)....

Povećan mjesečni doprinos za Hrvatrsku obrtničku komoru za 2015.

… je povećan iznos doprinos Hrvatskoj obrtničkoj komori (HOK) na 52,00 kn mjesečno (do sada iznosio 44,00 kn). Navedeno se primjenjuje.... 

Od 1.1.2015. godine j.d.o.o. mora plaćati članarinu za HGK

… da poduzetnici osnovani i upisani u sudski registar kao jednostavno društvo s ograničenom odgovornošću, pod uvjetom da takvo društvo nije povećalo temeljni kapital tako da on doseže ili prelazi najniži iznos temeljnog kapitala iz članka 389. stavka 2. Zakona o trgovačkim društvima .......

Kompenzacija (prijeboj)

Može li neprofitna organizacija provoditi kompenzaciju (prijeboj)? Uz koje uvjete se kompenzacija može provoditi, treba li za njenu provedbu izdati virmanski nalog, te kada i kako evidentirati taj poslovni događaj?

Sastavljanje bilance za poduzetnike na dan 31.12.2013.

Bilancu su poduzetnici dužni sastaviti sukladno računovodstvenim standardima i odredbama Pravilnika o strukturi i sadržaju godišnjih financijskih izvještaja (Nar. nov., br. 36/08, 12/09 i 130/10) kojim je propisana struktura i sadržaj ovog financijskog izvještaja. Ovim člankom pojašnjavamo ispunjavanje pojedinih pozicija bilance na dan 31.12.2013.

AKTIVA

A. Potraživanja za upisani, a neuplaćeni kapital (AOP 001)

Ova pozicija se pojavljuje prilikom osnivanja ili dokapitalizacije poduzetnika, u slučaju kada ulagači koji su upisali kapital nisu ga još uplatili. Podatak za ovu poziciju uzima se sa skupine konta 00.

B. Dugotrajna imovina (AOP 002)

Kratkotrajna imovina je imovina koja ispunjava sljedeće uvjete:
očekuje se da će se realizirati ili se drže za prodaju ili potrošnju u redovnom tijeku poslovanja;
primarno se drži za trgovanje;
očekuje se da će se realizirati unutar dvanaest mjeseci od datuma bilance;
novac ili novčani ekvivalent, osim ako mu je ograničena mogućnost razmjene ili uporabe za podmirivanje obveza za razdoblje od najmanje dvanaest mjeseci od datuma bilance.

Sva druga imovina koja nije kratkotrajna imovina je dugotrajna imovina....

Porezni tretmani plaćenog poreza na dobit po odbitku i dobiti stalne poslovne jedinice u inozemstvu

Stalne poslovne jedinice hrvatskih poduzetnika osnovane u drugim državama plaćaju porez na dobit u tim državama. Na dalje, sve više hrvatskih poduzetnika u inozemstvu izravno ostvaruje prihode po osnovi dividende, kamate i autorske naknade za koje im inozemni isplatitelji obračunavaju i ustežu porez na dobit po odbitku.
Posebno napominjemo da iako Zakon o porezu na dobit ne koristi pojam stalne poslovne jedinice već pojam poslovne jedinice mi smo se odlučili za korištene pojma stalne poslovne jedinice (SPJ)  zbog toga što ga koriste ugovori o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja koje je sklopila RH-a a koristi ga Opći porezni zakon i Zakon o porezu na dodanu vrijednost.
Ovaj članak posebno razmatra specifičnosti stalnih poslovnih jedinica, podružnica i predstavništava osnovanih u inozemstvu s poreznog aspekta.
Pokušali smo detaljno objasniti način uračunavanja poreza na dobit plaćenog u inozemstvu u tuzemni porez, knjigovodstveni aspekt poslovanja stalne poslovne jedinice, knjigovodstveno evidentiranje poreza plaćenog u inozemstvu, način iskazivanja dobiti i prihoda ostvarenih u inozemstvu na obrascu PD, te značaj ugovora o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja kod definicije stalne poslovne jedinice, oporezivanje dobiti od poslovanja, načine oporezivanja dividendi, kamata i autorskih naknada te metode izbjegavanja dvostrukog oporezivanja.
Posebno smo obradili i porezni tretman kod izravnog ostvarivanja prihoda......

Ostvarivanje prava na dječji doplatak u 2015.

1. Doplatak za djecu
Doplatak za djecu je novčano primanje koje kao potporu za uzdržavanje i odgoj djece može ostvariti roditelj, posvojitelj, skrbnik, očuh, maćeha, baka, djed, punoljetno dijete bez oba roditelja koje je na redovnom školovanju i osoba kojoj je rješenjem rješenja nadležnog tijela za poslove socijalne skrbi dijete povjereno na čuvanje i odgoj.
Doplatak za djecu može se ostvariti za djecu rođenu u braku ili izvan braka, posvojenu djecu, pastorke, uzdržavanu djecu bez roditelja, uzdržavane unuke.
Doplatak za djecu može se koristiti do 15. godine djetetova života, odnosno do kraja školske godine u kojoj dijete navršava 15. godina života.
Za ostvarivanje prava na dječji doplatak, izvanbračna zajednica je izjednačena sa bračnom zajednicom.                                         
O pravu na doplatak za djecu rješava Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje.
1.1. Dohodovni cenzus
Zakonom o doplatku na djecu propisano je da se pravo na dječji doplatak može ostvariti pod uvjetima:                                                 
- da živi u kućanstvu s djetetom, te
- da ukupni dohodak korisnika ostvaren u prethodnoj kalendarskoj godini po članu kućanstava mjesečno ne prelazi 50% proračunske osnovice (tzv. dohodovni cenzus).

Budući je proračunska osnovica određena u iznosu od iznosi 3.326,00 kuna, dohodovni cenzus iznosi 1.663,00 kune (3.326,00 kn x 50%).
Navedeno znači da pravo na dječji doplatak imaju korisnici čiji dohodak po članu kućanstva nije veći od 1.663,00 kune.
Primjerice, ukoliko u kućanstvu žive otac (čija neto plaća iznosi 3.000,00 kn), majka (čija neto plaća iznosi 3.060,00 kn) i troje djece mlađe od 15. godina........

Uz koje uvjete i na koji način šumoposjednici mogu obavljati prodaju vlastitih šumskih proizvoda

Fizičke osobe (građani) bez osnivanja obrta ili trgovačkog društva, kao i obrtnici i pravne osobe (trgovačka društva i zadruge) bez registriranja djelatnosti trgovine, mogu obavljati prodaju vlastitih šumskih proizvoda na način i uz uvjete propisane odredbama Zakona o šumama (Nar. nov., br. 140/05., 82/06., 129/08., 124/10., 25/11., 68/12.-odl.Ust. suda., 143/13. i 94/14. -dalje u tekstu: ZoŠ) i Zakona o trgovini (Nar. nov., br. 87/08., 116/08., 76/09., 114/11., 68/13. i 30/14. - dalje u tekstu: ZoT) te njihovih provedbenih propisa. Preduvjet za obavljanje prodaje vlastitih šumskih proizvoda je upis navedenih fizičkih i pravnih osoba u Upisnik šumoposjednika, čime upisane osobe stječu status šumoposjednika, a samim tim i pravo obavljanja prodaje vlastitih šumskih proizvoda na tržištu Republike Hrvatske. Važno je istaći, da šumoposjednici (fizičke osobe odnosno građani, fizičke osobe-obrtnici i pravne osobe odnosno trgovačka društva) temeljem upisa u Upisnik šumoposjednik mogu obavljati samo prodaju šumskih proizvoda iz šuma u svojem vlasništvu odnosno posjedu, ali ne mogu trgovati šumskim proizvodima na način da šumske proizvode kupuju od drugih fizičkih i pravnih osoba radi njihove daljnje prodaje. To stoga, jer se šumoposjednici ne smatraju trgovcima u smislu odredbe čl. 4. st.1. ZoT-a, prema kojoj se trgovcem, u smislu odredbe ovog Zakona, smatra svaka pravna ili fizička osoba registrirana za obavljanje kupnje i prodaje robe i/ili pružanje usluga u trgovini. Stoga, da bi šumoposjednik mogao trgovati šumskim proizvodima kupljenim od drugih fizičkih i pravnih osoba radi.....

Prekršaji poslodavca vezanih za prijavu na obvezno zdravstveno osiguranje

U članku 120. Zakona o obveznom zdravstvenom osiguranju („Narodne novine“ broj 80/13, 137/13) (u daljnjem tekstu: ZOZO) određeno je da Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje (u daljnjem tekstu: Zavod) određuje status osigurane obveze temeljem prijave na obvezno zdravstveno osiguranje koju podnosi poslodavac, odnosno obveznik plaćanja doprinosa, osigurana osoba kad je ona obveznik plaćanja doprinosa, odnosno pravna ili fizička osoba za osiguranu osobu. Zakonom o doprinosima je definirano da je obveznik obračunavanja i obveznik plaćanja doprinosa poslodavac ili druga osoba koja umjesto poslodavca osiguraniku isplaćuje plaću.
Valja napomenuti kako Zavod može utvrđivati status osigurane osobe ne samo na osnovi prijave obveznika plaćanja doprinosa, odnosno poslodavca, nego i po službenoj dužnosti temeljem podataka dostavljenih od nadležnog tijela koje ima ovlast prikupljanja...... 

Obavljanje djelatnosti u svezi sa zapošljavanje

Zakon o posredovanju pri zapošljavanju i pravima za vrijeme nezaposlenosti (Narodne novine, broj 153/2013 – u nastavku teksta: Zakon) predviđa mogućnost i regulira aspekte obavljanja djelatnosti u svezi sa zapošljavanjem izvan Hrvatskog zavoda za zapošljavanje.
U članku 1. Zakon propisuje osnovne djelatnosti koje se mogu supsumirati pod navedeni pojam. Pravilnik o obavljanju djelatnosti u vezi sa zapošljavanjem (Narodne novine, broj 8/2014 – u nastavku teksta: Pravilnik) dodatno ih specificira, pa se takvima, imajući u vidu pravne i fizičke osobe, određuju sljedeće djelatnosti:
- posredovanje pri zapošljavanju,
- profesionalno usmjeravanje,
- obrazovanje i osposobljavanje u cilju povećanja zapošljivosti radne snage,
- posredovanje za obavljanje poslova i usluga bez zasnivanja radnog odnosa.

S druge strane, oglašavanje ponuda i potražnje za obavljanje poslova..... 

Srednji tečajevi kuna
Pregled zateznih kamata

www.racunovodstvo-porezi.hr
Centar za računovodstvo i financije d.o.o., 1 Gajnički vidikovac 5, 10 000 Zagreb
info@racunovodstvo-porezi.hr, tel: +385 (1) 49 21 737

Prema čl. 101. točka 2. Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o elektroničkim komunikacijama (NN 90/11) ova poruka se ne može smatrati SPAM-om jer sadrži kontakte i adrese pošiljatelja te upute za brisanje s liste.